50 kníh ktoré ovplyvnili môj život
Dušan O.  Share

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Duchovný rozvoj

Svoboda - odvaha byt sám sebou (Osho)

Osho hovorí o troch rozmeroch slobody: fyzickom, psychologickom a duchovnom. Varuje pred zotročovaním, ktoré na ľuďoch pácha štát, politické systémy a bežný spôsob vzdelávania. Sloboda je okrem iného možnosť rozmýšlať vlastným spôsobom a sám hľadať odpovede na rôzne otázky - zatiaľ čo všetky náboženstvá predkladajú hotové odpovede a učia že iný názor je nesprávny a vedie do zatratenia.

Čajka Jonathan Livingston  (Richard Bach )

14.6.2001 sa mi dostala do rúk táto knižka ako darček na cestu do Ameriky kam som šiel na pár mesiacov. To som ešte nevedel že sa stane na ďalšie obdobie mojou obľúbenou knižkou pri cestovaní v lietadle na kratšie vzdialenosti. Je to kultová knižka kde autor opisuje krásne myšlienku slobody bez obmedzení, o sile učiť sa nové veci i o pocite byť "mimo davu" a outsiderom ale i o túžbe ísť za hlasom svojho srdca a nasledovať svoje pocity. Je i o láske a dôvere k sebe samému, zdieľaní poznatkov ďalej. Vydaná bola v roku 1970 u nás v 1999. Mirka Ďakujem. :)

Žiadne stretnutie nie je náhodné (Kay Pollak)

"Poznanávam samého seba, prostredníctvom druhých ľudí" by sa dala táto charekterizovať knižka. Popisuje projekciu, i nastavovanie zrkadla samému sebe. Že za to ako sa cítime môžeme sami, že môžme zmeniť tento postoj a voliť si pocity, ktoré nám prospievajú i samotný spôsob myslenia, to všetko je iba v nás. Táto knižka mi dala úvod do strachu ale až neskôr som pochopil informácie súvisiace so spracpovávaním strachu. Popisuje i dôležitosť sebalásky ako i silu vďačnosti.

Čo sú to spriaznené duše (Sue Minns)

Nech sa deje čokoľvek (Lisa Nicholsová)

Šťastie nie je náhoda (Pollak Kay)

The Breakthrough Experience (John Demartini)


Kariéra

7 návykov skutočne efektívnych ľudí  (Stephen R. Covey)

Nové, druhé vydání nejúspěšnější knihy renomovaného autora "motivační" literatury a experta na rodinnou problematiku a vedení lidí charakterizuje 7 návyků, které je třeba si osvojit, abychom jednali co možná nejefektivněji, a které jsou základem pro vytvoření harmonické, cílevědomé a integrované osobnosti. Čím větším změnám a obtížnějším úkolům musíme čelit, tím naléhavější je potřeba se jimi řídit. Aktualizované vydání knihy, která je považována za jednu z nejvlivnějších knih století a jež byla přeložena do více než 40 světových jazyků, vychází ve zcela novém překladu Aleše Lisy. Vychází ve spolupráci s FC Czech. Čtenáři, kteří by si chtěli osvojit "8. návyk" a chtěli-by přejít od "efektivnosti k výjimečnosti", přivítají i "pokračování" této knihy, novinku Dr. Coveyho.

 

Kam sa podel môj syr; Who moved my cheese (Spencer Johnson)

Good to great (Jim Collins)

Finančný rozvoj

Bohatý táta chudý táta (Robert T. Kiyosaki)

Kam sa podeli moje peníze (Robert T. Kiyosaki)

Jak myslí milionáři (T. Harv Eker)

 

Život a univerzum

Rozhovory s Bohom 1, 2, 3 ( Neal Donald Walsch)

 

Chartč (Paul Young)