Čína, Tibet, Nepál, India 2011
 
               
 
 
21.4. – 24.4. Odlet z Viedne a odlet do Ázie. Olympijský PEKING s jeho modernou architektúrou, najväčším námestím sveta a Maovým mauzóleom na jednej strane a uzučkými uličkami s čínskymi reštauráciami na druhej. Zakázané mesto sídlo cisárskych dynastií a v Letnom paláci budeme obdivovať upravené čínske záhrady a jazierka.  OLYMPIJSKÝ ŠTADIÓN, moderná Opera, VEĽKÝ ČÍNSKY MÚR, vlakom  do ŠANGHAJA.
 
25.4. ŠANGHAJ – najväčšie a najbohatšie mesto pevninskej Číny. Štvrť mrakodrapov, kde ešte pred dvoma desaťročiami rástla ryža. Výhľad na mesto z najvyššej vyhliadkovej plošiny v Číne. Britský Bund ako vystrihnutý z Londýna. Divoká rieka Huangpu, Mekka obchodu Nanjing Road. Pokračujeme do starobylého hlavného mesta Číny. Túlanie sa po uličkách Pekingu, nákup suvenírov a odchod na železničnú stanicu. Presun ležadlovýmvlakom do SI-ANU, starobylého hlavného mesta Číny. Vo vlaku si dáme pivko a budeme mať čas spoznať sa a vytvoriť partiu.
 
26.4. Príchod do Si-Anu. Ubytovanie a krátke vydýchnutie po ceste.  Hlinená armáda. Večer pre záujemcov unikátna moslimská štvrť Chuejov.
 
27.4. – 28.4. Doobeda voľný program a odchod na železničnú stanicu. Dlhý presun do CHENG-TU. Návšteva centra, kde sa svet stará o ohrozenú Pandu veľkú (Práve v provincii Sečuan ich žije najviac na svete) a následne autobusom do LEŠANU, kde nás uchváti najväčší Budha sveta. Ochutnáme juhočínsku stravu.
 
29.4. – 30.4. Ranný letecký presun medzi horami do hlavného mesta Tibetu LHASY s nezabudnuteľným pristátím. Prehliadka srdca a duše krajiny s priemernou výškou cez 4000 metrov. Tá atmosféra Vás uchváti! Ubytovanie priamo na posvätnom okruhu Barkhor! Ako každý pútnik aj my zavítame najprv do Džokhangu, ktorý je najposvätnejším chrámom krajiny. Máme ho priamo pod oknami! Magické miesto, kde si pri západe slnka a sviečkach s jačím maslom osvetlíme súvislosti a načrieme do tibetského budhizmu. Drepung bol najväčším kláštorom na svete. Každý si tu roztočí modlitebný mlynček s mantrou Om mani pädme húm a okrem miestností, kam sa bežne chodí, navštívime aj mníšsku kuchyňu a iné zákutia! Palác POTALA - pýcha a sláva Tibetu bol budovaný ako najkrajšia stavba Ázie. V skutočnosti je ešte veľkolepejší ako na fotografiách.
 
1.5. – 2.5. Túlanie sa po Barkore, oddych, vdychovanie neopakovateľnej atmosféry, alebo
fakultatívny dvojdňový výlet ku kláštoru Ganden (prvý kláštor sekty Gelukpa) a cez tibetský vidiek do miest, kde, ak sa to čo len trocha bude dať, zhliadneme nebeský pohreb. Pre odvážnych výstup na posvätnú horu Tibetu, či kúpanie sa v nezabudnuteľných horúcich kúpeľoch. Prenajatým tibetským autobusom vyrazíme na západ. Údolím Brahmaputry po novej kvalitnej ceste do druhého najväčšieho mesta Tibetu do SHIGATSE.
 
3.5. – 4.5. Kláštor Tašilhümpo s 26 metrov vysokou sochou Budhu budúcnosti a s čhörtenmi Pančenlámov. Opustíme civilizáciu a cez vysokohorské sedlá (5200 m) čarokrásnou divou prírodou podnikneme v nevykúrenom prenajatom autobuse najnamáhavejšiu časť cesty. Spánok v zlom hoteli priamo na tibetsko-nepálskych hraniciach. Tento deň je nevypočítateľný a môže sa stať, že cesta potrvá o deň dlhšie a program budeme musieť tomu prispôsobiť. Fascinujúci zjazd do tropického pralesa Nepálu. Všetko je iné: klíma, vegetácia, náboženstvo a vzhľad domorodcov... Príchod do Nepálu. Tieto dni sú náročné, ale stoja za to. Možno bude zavalená cesta a budeme musieť veľa krát prestupovať. Možno si budeme pár kilometrov odniesť batožinu sami. Možno...

5.5. – 7.5. NAGARKOT – rozprávková dedinka ukrytá v divokej nepálskej prírode. Východ Slnka nad Himalájami. Existuje krajší vstup do Nepálu? My si to nemyslíme. Od najvyšších hôr pokrytých večným ľadom sa dostaneme až do oblasti tropického pralesa, kde žijú slony a nosorožce. KÁTHMANDÚ: konečne oddych. Durbar Square (UNESCO) s typickou drevenou architektúrou a palácom Živej bohyne. Budhistický Bodnath so vševidiacimi Budhovými očami. Hinduistický Pašupatinah so svätými mužmi, ktorí predvedú neuveriteľné jogínske kúsky. Budhu vystrieda Šiva a hinduistické spaľovanie mŕtvych. Nákupy, reštaurácie a bary v štvrti Thamel. Absolútna pohoda. Pre záujemcov možnosť letieť vyhliadkovým letom k Mt. Everestu. BHAKTAPUR: poprechádzame sa aj
uličkami čarovného mesta (súčasť svetového dedičstva UNESCO) so stredovekou atmosférou, ktoré patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete v Ázii vidieť!

8.5. – 10.5. Namáhavý ale krásny presun prenajatým autobusom do južného Nepálu. Možnosť raftingu na divokej nepálskej rieke. Safari v najkrajšom a najstaršom nepálskom národnom parku CHITWAN (UNESCO). Kto bude mať chuť, vyrazí na člne do divej nepálskej prírody a zajazdí si aj na slonoch. (Balík aktivít – jazda na slonoch, kanoe, kúpanie so slonmi stojí 25 €, platí sa u sprievodcu na mieste). Uvidíme aj nosorožce? Plná penzia. Návšteva pútnického mesta budhistov LUMPINI, miesta, kde sa narodil Budha. Prechod hranicou a veľká zmena. Z budhizmu do hinduizmu. Na juhu Nepálu uvidíte neskutočne veľa!

11.5. – 12.5. Sme v najsvätejšom meste svetového hinduizmu, VARANASI. Z prenajatých lodiek uvidíme východ Slnka pri ghatoch spaľovania mŕtvych a zažijeme stredovekú atmosféru, na ktorú si budete pamätať celý život! Nezabudnuteľný zážitok. SARNATH - miesto, kde Budha predniesol svoju prvú kázeň s najstaršou stupou našej planéty. Naša cesta vrcholí. Odchod ležadlovým vlakom na západ.

13.5. – 14.5. TAJ MAHAL - jeden z divov sveta a najkrajšia stavba našej planéty postavená z lásky. Fantastická Červená pevnosť Shah Jahana. MATHURA - najsvätejšie miesto vyznávačov boha Krišnu. Miesto, kde sa tento obľúbený indický boh narodil!
Príchod do DILLÍ.

15.5. – 16.5. Posvätné kravy, opice, rikše, tlačenica a zápchy, strašná špina, neznesiteľné teplo... proste nádhera. Obrovský rozdiel oproti Pekingu. Kvalitná prehliadka Starého Dillí. Sikhský chrám, Jama Masjid – najväčšia mešita Indie, ale aj chrám džinistov s vtáčou nemocnicou. Symbol mesta India Gate v novom Dillí. Rozlúčka po nezabudnuteľnej ceste, transfer na letisko a odlet do Európy.

Kompletný cestopis spolu s fotografiami, radami a odporúčaniami nájdeš na stránke
Cestopisy